
A fogorvosi szaknyelvben gyökérkezelés alatt azt az általában több lépcsős beavatkozást értjük, mely során a fogban található ereket és idegeket (un. pulpaszövetet) eltávolítjuk és helyükre egy speciális tömőanyagot juttatunk.

Sokszor felmerül az a kérdés, érdemes-e egy ilyen bonyolult hosszú ideig tartó, kérdéses kimenetelű kezelésbe belefogni. A válasz erre a kérdésre az, hogy igen, abban az esetben , ha ez orvosilag indokolt és a fog funkcionálisan még helyreállíthatónak tűnik a kezelést követően, illetve a gyulladás még nem terjedt ki a gyökér nagy részére. Foghúzást csak végső esetekben javasoljuk, ha a gyökérkezelés nem vezet eredményre.
Megfelelő gyökértömés elkészítése után, pár hét vagy néhány hónap gyógyulási idő szükséges. Ha a Rtg felvételen látható gyulladás gyógyulásnak indul/ eltűnik, és a fog tünetmentessé válik a gyógyulás kijelenthető és végleges ellátás készíthető a fogra, mely betét vagy korona lehet. Sajnos előfordulnak olyan esetek, mikor a csatornák nem tisztíthatók végig vagy a gyökértömés elkészítése után sem szűnek a panaszok és a gyulladás nem múlik el a gyökér csúcsáról. Ilyenkor a fog eltávolítása indokolt.



A gyökérkezelés természetesen lehet fájdalommentes, különösen, ha a páciens időben jelentkezik panaszaival. Intenzíven gyulladt fogat nehezebb érzésteleníteni, de mindent megteszünk, hogy a páciensünk a lehető legkevesebbet érzékelje a kezelésből. Elhalt fog esetében általában még érzéstelenítő sem szükséges, hiszen az a fog már nem él, fájdalmat egyáltalán nem érez. Természetesen ilyen esetben is adunk érzéstelenítőt, ha ez a páciensünket megnyugtatja.
Gyulladt fog esetén a páciensek általában nagyon erős fájdalommal jelentkeznek a rendelőben. Ilyenkor több adag érzéstelenítőre lehet szükség, hogy a fogat érzésteleníteni tudjuk. A gyökércsatornába a gyökérkezelés végén fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő anyagot teszünk, hogy megszüntessük a gyulladást. Ilyenkor többször kell visszajönni ennek cseréjére. A gyökértömést akkor tesszük a fogba, amikor az már panaszmentes.
